Bir Yelkenli Tekne ile İlk Kez Denize Çıkacaklar İçin Öneriler

Ön Söz
Deniz ve rüzgarın dünyasına hoşgeldiniz. Tekneler, denizciler, yelkenler, limanlar artık sizin de yaşamınızın bir parçası olacak. Aşağıda ilk yelken seyrinizin neşeli ve öğretici geçmesi için bazı öneriler bulacaksınız.

Küçük teknelerde hiçkimse yolcu değildir, herkes mürettebattır. İyi bir mürettebat olmanın ilk kuralı ise teknede neler olup bittiğine dikkat etmektir. Teknede yapılanları anladıkça ve yapabildikçe siz de yelken yapmaktan, denizde olmaktan daha çok zevk alırsınız.

Doğal olarak ilk başladığınızda teknede her olan biteni tam olarak anlayamayabilirsiniz. Denizde iken, navigasyondan tuvalet pompalamaya, dümen tutmaktan bulaşık yıkamaya, mazot doldurmaktan yatakları yapmaya, botu şişirmekten güverteyi fırçalamaya kadar herşeyi yapan denizcilerdir; Yani sizsiniz. Yapılanların nedenlerini anlamaya, kendiniz yapabilmeyi öğrenmeye çalışın. Zamanla denizde iken yapılan her şeyin ve yapılış şeklinin bir nedeni olduğunu görecek ve denizciliği daha çok seveceksiniz. Denizcilik zamanla ve emekle kazanılan bilgiler ve yetenekler bütünüdür.

Kaptanınız yapacağı hemen her işte sizin yardımınızı isteyecektir. Sizden istenilen herhangi bir iş olduğunda, bunu ne için yaptığınızı, olayın tümü içerisindeki yerinizi anlamaya çalışın. Açık olmayan bir nokta varsa zamanında sorun. Denizciliğin önemli kurallarından birisi "hazırlıklı olmak", "önlem almış olmak"tır.

Her kaptanın ve her teknenin kendine özgü alışkanlıkları, uslupları vardır. Bu nedenle, bir işin yapılış şekli önceki deneyimlerinize birebir uymayabilir. Kaptanınızın önerdiği şekli uygulayın.

Yazan: Anıl Çivi, anilcivi@yelkenli.com

yelkenli.com   Ana Sayfa

Site Meter