2003'TE YELKEN
Haziran-Temmuz 2003

Birkaç dünya şampiyonunun belirlendiği ve Cadiz'deki ISAF Dünya Şampiyonası'na doğru geri sayımın kısaldığı yılın ilk bölümünden sonra, yelken dünyası Haziran ayına çok sporlu, çok ülkeli "Avrupa'nın Küçük Devletleri Oyunları"ndaki yelken yarışlarının açılışı ile başladı.

Güney Pasifik Oyunları, Hobbie 16 Dört yılda bir düzenlenen, Uluslararası Olimpiyat Komitesi'nin (IOC:International Olympic Committee) Bölgesel Oyunlar'dan birisi olarak kabul ettiği Avrupa'nın Küçük Devletleri Oyunları, tarihi ve güçlü yelkencilik geleneği ile tanınan Malta adasında düzenlenmişti. Laser Radyal, Laser ve Optimist sınıflarındaki yarışlarda beş ülkeden - Malta, Lüksemburg, İzlanda, Monako ve San Marino - 70 atlet çekişti. Bu olayın ardından, yelken yarışlarını da içeren birkaç IOC Bölgesel Oyunları daha düzenlendi. Bunlardan Güney Pasifik Oyunları ile Pan-Amerikan Oyunları Haziran'da yapıldı.

Rolex Giraglia Kupası En görkemli büyük tekne yarışlarından birisi olan Rolex Giraglia Kupası, 24 Haziran'da üç günlük şamandralar arası yarışlar ile Fransız Rivyerası'nın St. Tropez kentinde başladıktan sonra, Korsika'nın kuzey ucundaki Giraglia Kayası'ndan Cenova, İtalya'ya uzanan klasik açıkdeniz rotasına devam etti. Bu yılki kupada büyük silahlar karşılaştı: Neville Crichton'un "Alfa Romeo"su, "Alexia", Charles Dunstone'nun "Enigma of London"ı, Akdeniz'in en iyi IMS yarışçılarından bazıları ve şık Wally'ler. Sonunda, St. Tropez'deki yarışı kazanan ve handikap sonuçlarına göre Cenova'ya beşinci olarak varan Grand Soleil 56R "X-Sport" büyük zaferi elde etti. "Alfa Romeo" Cenova'ya varışta yeni bir yarış rekoru kırarken, "Alexia" bu yarışı ve handikap sonuçlarına göre büyük tekne sınıf 0'da birinciliği kazandı.

ISAF Gençler Yelken Dünya Şampiyonası Haziran sonunda dünyanın tüm yelkenci gözleri dünyanın 19 yaş altı yelkencilerinden en iyilerinin Atlantik'in derin sularında çekiştiği, Mini Olimpiyatlar olarak da bilinen ISAF Gençler Yelken Dünya Şampiyonası'nın yapılacağı Portekiz'in küçük adası Madiera üzerindeydi. Şampiyona 41 ülkeden 251 rakibe güzel koşullar, muhteşem bir evsahipliği ve mükemmel bir yarış yönetimi yaşattı. İki kişilik 420 sınıfının baskın lideri ve tek kişilik kızlar ve erkekler disiplinlerinde bir altın bir gümüş madalya sahibi olan Avustralya ekibi, en iyi dereceyi elde eden ulusa verilen, tüm takımın davranışlarının ve kararlılığının takdir edildiğini de gösteren prestijli Uluslar Trofesi'ni kazanan ekip oldu.

Üstüste ikinci yıl ISAF Atlet Katılım Programı (APP: Athlete Participation Programme) başka türlü Gençler Dünya Şampiyonası'na katılamayacak yelkencilere parasal ve koçluk desteği verdi. 2002'de APP atletlere Marsilya'da yapılan ISAF Dünya Yelken Oyunları'na katılmaları için destek vermişti. 2003'te dokuz ülkeden onüçün üzerinde atlet Madeira'da APP aracalığı ile temsil edildi. Bunlardan Angola, Cook Adaları, Porto Riko ve Samoa aldıkları destek ile ilk kez şampiyonaya katılıyorlardı. Koçluk hizmetini olimpiyat ve gençler dünya şampiyonu koç Jim Saltonstall (GBR) verdi. Oyunlarda en iyi dereceyi alan APP destekli yelkenci, tek kızlar disiplininde çok küçük bir fark ile dördüncü olan 17 yaşındaki Gea Barbic (CRO) oldu.

ISAF Bayanlar Eş Tekne Yarışları Dünya Şampiyonası Dünyanın en iyi bayan eş tekne yarışçısı kaptanlar ve mürettebatları Haziran'da İsveç'te ISAF Bayanlar Eş Tekne Yarışları Dünya Şampiyonası'nda biraraya geldiler. Kaptanların 20 Şubat tarihli ISAF Dünya Eş Tekne Yarışları Sıralamasına göre seçildiği şampiyona, düzenleyicisi Sundsvail Eş Tekne Yarış Merkezi'nin sağladığı J/22'ler ile yapıldı. Zor koşullarda süren yarışlarda İskandinav denizciler üstünlük gösterdi ve çekişmeli bir final ile Lotte Meldgaard Pedersen'i (DEN) 3-1 yenen Malin Millbourn 2003 Dünya Şampiyonu oldu. Bu sonuçla, Millbourn'ün mürettebatını tüm dünya Kasım ayında yılın ISAF Rolex Dünya Yelkencisi sahnesinde yeniden gördü.

Olimpik Birliktelik desteğinde, ulusal takım üyelerine koçluk amacıyla düzenlenen bir kurs, optimist yelkencilerine koçluk ve bir ulusal jüri üyeliği kursu ile Fiji'de tamamlandı. Bu sırada Southampton'daki ISAF sekreterliğinde ISAF, hakemlik standartlarını ve tüm dünyadaki tutarlılığını geliştirmek amacıyla, eğitmenlik uygulamalarını korumak, güncellemek, geliştirmek ve paylaşmak için süregelen programının bir parçası olarak bir Uluslararası Hakem eğitmenleri semineri düzenledi.

Teknik bir bakış açısı ile ISAF ve yelkencilik sporu Uluslararası Denizcilik Örgütü'nde, hem Deniz Güvenliği Komitesi'nde, hem de Navigasyon Alt Komitesi'nde iyi temsil edildi. Artan korsanlık olayları ve saldırıların bildirilme yöntemleri hakkında yeni uyarılar yapıldı.

PWA Sporumuzun geleceğine yönelik olarak, altı üretici sınıfı, 2004 ve sonrasında ISAF Gençler Yelken Dünya Şampiyonası'nda çokgövdeli disiplininde kullanılabilecek araçların değerlendirilmesi amacıyla Ekim ayında Quiberon, Fransa'da yapılacak olan ISAF Gençler Çok Gövdeli Değerlendirme Denemeleri'ne katılma niyetlerini onayladılar.

Dünya İlaç Kullanımını Engelleme Ajansı (WADA:World Anti-Doping Agency) 2004'te geçerli olacak yeni ilaç kullanımını engelleme kurallarını resmi olarak kabul etti. Yeni kurallar 1 Ocak 2004'e kadar uygulamaya girmeyecek olsa da, kuralların erkenden belirlenmesi ve yayınlanması Ulusal Olimpik Komite'lere (NOC:National Olympic Committee) ve Uluslararası Federasyon'a (IF:International Federation) kuralları sindirme ve hazırlık yapma zamanı sağladı.

Gölün iki yanındaki iki kulübü bağlayan yeni bir açıkdeniz olayı, Daimler Chrysler Kuzey Atlantik Mücadelesi New York Yat Kulübü'nden Hamburg'daki (GER) Norddeutscher Regatta Verein'e doğru yola çıktı. Mücadeleye katılan 35 yat arasında birkaç iddialı büyük tekne (maksi) de yer alıyordu. Açıkdeniz temasına bağlı kalan ve Volvo Okyanus Yarışı (VOR:Volvo Ocean Race) için yeni bir sınıfın duyurusunu izleyen Volvo 60 tutkunları, eski filo için yeni bir yarış düzenlemişlerdi: Volvo Baltık Yarışı. VOR CEO'su Glenn Bourke'nin birkaç bacakta yarışması, VOR'in bu yarışı onayladığını gösteriyordu.

Amiral Kupası Hakkında çok konuşulan, iptal edilen, şimdi ise iki tekneli, kulüpler arası bir olay olarak yeniden düzenlenen Amiral Kupası, sekiz takımı Büyük Britanya'da Solent'in sularında çarpıştırdı. Ve yine Avusturyalılar yarışları önde götürdüler. Wild Oats ve Aftershock adlı iki tekneleri ile kuzey yarımküreye bu işin nasıl yapılacağını oldukça iyi gösterdiler ve sonunda kupayı Sidney'e geri götürdüler. Bu sonuç, Adrienne Cahalan'ın başarı listesine yılın ISAF Rolex Dünya Yelkencisi adaylığını da ekleyecekti.

Alinghi, America's Cup'ı kazandığından beri boş durmamıştı. Birdahaki olayı düzenlemek üzere kurulan yeni bağımsız kuruluş olan AC Yönetimi (America's Cup Management), teklif veren çok sayıda kent arasında bir eleme yaparak sayıyı beşe indirdi. Böylece, ev sahibi olacak kentin Kasım ayında belirlenmesinden önce masaya kimin en büyük ve en iyi öneriyi getireceğine ilişkin spekülasyonlar azalmış oldu.

İrlanda'da Özel Olimpik Dünya Oyunları'nın düzenlendiği haziran ayı sonundaki hafta yelken için kusursuzdu. Güneş parlıyor, rüzgar esiyor ve kurtarma botları boş duruyorlardı. Öğrenme özürlü 7000 atletin yeteneklerinin, cesaretlerinin ve asaletlerinin sergilendiği haftada Büyük Britanya, ABD, Avusturya, Yunanistan, Finlandiya, İspanya ve İsviçre'den yelkenciler mücadele etti.

Dünya çevresi yarışı denizcileri kendilerine belli bir miktar acı çektirmeyi ve bunu olabildiğince çok sayıda değişik yolla yapmayı severler. Yıllık Takımadalar Akını (Archipelago Raid) da bu yöntemlerden birisidir. Yalnızca dünya çevresi yarışı denizcileri için olmasa da, Stockholm'den başlayan İsveç adaları arasındaki dayanıklılık katamaran yarışına bu yıl Neil ve Lisa Macdonald, Ellen Macarthur ve Nick Moloney de katıldılar. Ellen kendi güvenlik bıçağı ile kendisini yaraladıktan sonra yelkencilik becerisi ve dayanıklılık yönünden açıkça zorlu olan bu yarıştan üzülerek çekilmek zorunda kaldı.

Kuzey Yarımküre'de yaz hüküm sürerken, Haziran ve Temmuz'da en az onbeş Dünya Şampiyonası başladı. Porto Cervo'daki Farr 40 Dünya Şampiyonası renkli bir olaydı. 12 yarışlık dizide kötü sonuçlar atılmadığı için, her gün sonundaki puanlar sıralamayı belirliyordu. Bu yıl, Antonio Migliori ve Massimo Mezzaroma'nın sahibi olduğu ve Vasco Vascotto'nun taktisyenlik yaptığı "Nerone" kazanan tekne oldu. Bu konudaki yazıların tümüne ve ISAF resim galerisi'ne erişmek için: buraya tıklayın.

Laser Radyal Dünya Şampiyonası Laser Radyal Açık'ta, Riva Del Garda'da (ITA) düzenlenen Bayanlar ve Gençler Dünya Şampiyonası'nda rekorlar kıran Polonya'lı Katarzyna Szotynska arka arkaya dördüncü kez bayanlar dünya şampiyonu olmayı garantiledi. Aron Lolic (CRO) açık şampiyonu ve yurtdaşı Tonci Stipanovic Gençler şampiyonu oldular. Küçük teknelerde ise, Bir Metre Dünya Şampiyonası Kanada'da yapıldı ve 22 yarış sonunda zafer Trevor Binks'in (GBR) oldu.

Vaurien Dünya Şampiyonası Tasar, 8m, X99, Laser 4.7, 29luk, 420, Yngling Açık, 505, Optimist, Vaurien, Splash ve Flying Junior'da da dünya şampiyonları belli oldu. Betsy Alison, Suzy Leech ve Lee Icyda'nın kazandığı Yngling Açık Dünya Şampiyonası'na katılan ISAF Başkanı Paul Henderson olayın tarzı ile ilgili takdirlerini açıkladı.

ISAF Bayanlar Eş Tekne Yarışları Dünya Şampiyonası, 24 Temmuz'da açıklanan ISAF Bayanlar Eş Tekne Yarışı sıralamaları üzerindeki en büyük etkiyi yapmış olsa da, ISAF Sınıf 1 Santa Maria Kupası da kayda değer bir etkiye sahipti. Marie Bjorling (SWE) eş tekne yarışı dünyasında baskınlığını sürdürse de, ISAF Dünya Şampiyonası'nı kazanan vatandaşı Malin Millbourn ikinci sıradaki yerine yeniden erişti.

Açık sıralamalarında, Jes Gram-Hansen (DEN) ikinci sıraya düşerken iki America's Cup gediklisi sıralamaki tırmanışlarını sürdürdü. Hem James Spithill (AUS) hem de Ed Baird (USA) arka arkaya ortaya koydukları etkileyici sonuçlar dizisi ile Haziran sonunda kendilerini dünyanın ilk beşi içine yükselttiler. ISAF Sınıf 1 İsveç Eş Tekne Kupası'ndan sonra, 8 Temmuz tarihinde açıklanan sıralama, ISAF Eş Tekne Yarışları Dünya Şampiyonası'nın davetli kaptanlar listesinin kesinleşmesini sağladı.

Ülkelerin İlk Üçteki Yelkenci Sayıları
2 Temmuz'da açıklanan ISAF Olimpik Sınıflar Dünya Yelken Sıralaması'nda yukarılarda ilginç hareketler ve aşağılarda yeni ekler vardı. Bu sıralamadaki büyük olay, çok sınıflı Sınıf 1 olayı, Almanya'da 28 Haziran'da tamamlanan Kieler Woche idi. Bu sıralama, 30 Mayıs tarihli sıralamaya göre belirlenmiş olan ISAF Dünya Yelken Şampiyonası'na yeterlilik ve katılım kararlarına eklendiğinde, büyük olaya hazırlanan pekçok yelkencinin çoktan üs kurmuş olduğu Cadiz'de kimleri izlemek gerekeceği konusunda yararlı bir rehber oldu. Olimpik Sınıfların çoğunluğu Avrupa Şampiyonalarını Haziran ve Temmuz aylarında gerçekleştirirken Finn, Tornado, Europe, 470 ve 49luk sınıflarında ünvanlar ve değerli Sınıf 1 puanları dağıtıldı.

Bu yazı, Uluslararası Yelken Federasyonu'nun (ISAF) 2003'te Yelkencilik olaylarını özetleyen "2003 - A YEAR IN REVIEW" başlıklı yazılarından seçilerek Türkçe'ye çevrilmiştir.
Çeviren: Anıl Çivi, anilcivi@yelkenli.com

Yazının etkileşimli özgün şekli: http://www.sailing.org/makingwaves/YearInReview/03_Issue3.asp

marinamap - Denizcilik Arama Motoru

yelkenli.com   Ana Sayfa

Site Meter