2003'TE YELKEN
Nisan-Mayıs 2003

"1 Nisan" şakalarının basında olağan yerlerini aldığı gün, yelkencilikle ilgili önemli gelişmeler de oluyordu.

İki yıl önce duyurulmuş olan "ISAF Yelkenci Sınıflandırma Yöntemi" (ISAF Sailors’ Classification Code), 1 Nisan'da dünyadaki tüm amatör ve profesyonel yelkenciler için kullanılan standart sınıflandırma sistemi haline geldi. Örneğin, profesyoneller ile amatörler arasında ayırım yapmak isteyen olaylarda; yarışan grup ve yelkenci sayısını sınırlandırmak için bütün dünyada artık yalnızca ISAF Yelkenci Sınıflandırma Yöntemi kullanılacak. Mumm 30 ve Farr 40 sınıfları bu sistemi kullanmakta. Ford Cork Haftası 2002 ve 2004'te de yine bu sistem kullanılmakta.

Yelkenciler, sınıf yöneticileri ve organizatörler için ücretsiz bir servis olan ISAF Yelkenci Sınıflandırma Yöntemi, "ISAF Sailor" ( http://www.sailing.org/isafsailor/ ) aracılığı ile sunulmakta ve şimdiye kadar 7830 yelkenci bu sisteme kaydolmuş bulunuyor. Şu anda Grup 3'te 534, Grup 2'de 264, Grup 1'de 6540 yelkencinin yer aldığı sistemdeki yelkenci sayısının daha çok yelkencinin kaydolması ile artması bekleniyor.

Tasaki-Osaka Yarışı Küçük ekipli 5500 millik Tasaki-Osaka yarışını önde sürdüren ekipler Nisan başında ekvatora yaklaşıyorlardı. Melbourne, Avustralya'daki Sandringham Yat Kulübü'nden 15 Mart'ta başlayan yarışın Açık Sınıf (Open Class) önderi Maverick II yarışı yarılamaktaydı. Diğer 28 rakibi ise yakın takiptelerdi. Destansı yolculuğun sonunda, 15 günün biraz üzerinde bir sürede yarışı bitiren Maverick II her iki ödülü (line honours) ve handikap trofesini Osaka, Japonya'da alan ekip oldu.

Prenses Sofia Trofesi Avrupa'da Olimpiyat sezonu Palma, Malorka'daki ISAF Sınıf 2 Prenses Sofia Trofesi ile açıldı ve yalnızca iki hafta sonra da Hyéres, Fransa'da ISAF Sınıf 1 Semaine Olympique Française yapıldı. Tüm ciddi olimpiyat adayları için olmazsa olmazlardan birisi olan “Hyéres”, Palma gibi tüm olimpik disiplinleri içeriyor.

Hyéres, Europe sınıfında dünyanın en iyi Olimpik sınıf yelkencilerinin sıkı rekabetine sahne oldu. Herşeyini ortaya koyan Norveç'li Siren Sundby final yarışını da kazandı. Yarışlarda çok önemli bir zafer elde eden bayan sporcu yıl içinde Europe sınıfını nelerin beklediğini dünyaya göstermiş oldu. Siren, kazandığı ilk ISAF Sınıf 1 yarışı hakkında, "Bu düzeyde bir yarışı ilk kez kazanıyorum. Yalnızca 20 yaşındayım ve bu düzeyimi Atina'ya kadar koruyabilmeyi umuyorum" dedi.

Semaine Olympic Française içerisinde üçüncü kez, Paralympic 2.4mR sınıfı da olimpik sınıfların yanısıra yer almaktaydı. Yerel yelkenci Damien Seguin, oniki yarışın dokuzunu kazanarak ünvanını başarıyla korudu.

5 Şubat'ta açıklanan ilk ISAF Dünya Yelkencilik sıralamalarından sonra, Mart, Nisan ve Mayıs'ta toplam 67 ISAF sınıflandırılmış olay gerçekleşti ve sıralamalar 8 Mayıs'ta ve 30 Mayıs'ta yeniden yayınlandı. Bazı yelkencilerin önemli ölçüde yer değiştirdiği sıralamalarda bazılarının da olimpiyat sahnesine ağırlıklarını koyuyor olduğu görülüyordu.

Ülkelerin İlk Üçteki Yelkenci Sayıları

Olimpiyat heyecanı Mayıs soununda yapılan ISAF Sınıf 1 SPA Regatta ile Hollanda'ya taşındı. Yelken için mükemmel koşullar rekabetin düzeyini en üste taşıdı ve Büyük Britanya üç disiplinde birinci olurken, en çok puanı toplayan Hollanda, Uluslar Kupası'nı aldı.

Antigua Yelken Haftası Karayipler Yarış Dizisi'nin gittikçe daha popüler olan büyük finali Antigua Yelken Haftası oldukça çekişmeli geçti. Karayiplerin sancağını taşıyan bu olaya 29 ülkeden katılan 125 yatın 23 tanesi 60 feet'in üzerindeydi. Tırnak ısırtan finiş sonunda Swan 56 "Lolita" Yarış II sınıfında birinciliği alarak Antigua'da ilk kez kazanmış oldu.

Tanınmış Karayipler Yarış Dizisi'nin yanısıra, yeni bir dizi büyük tekne (keelboat) ve kıyı (inshore) olayı da doğuda gelişiyordu. Asya Yatçılık Dizisi, Phuket Kralın Kupası ve Asya Regattası gibi klasik yelken yarışlarının yanısıra Tayland'ın boğazları arasında geçişler ve şamandralar arası yarışların karışımından oluşan, Mayıs'ta yapılan Ko Samui Uluslararası Regattası'nı da içeriyordu.

Bernard Stamm Bernard Stamm (SUI), tek başına dünyanın çevresini dönme yarışı Around Alone'nun sondan bir önceki etabında eşsiz bir üstünlük ve inançlılık gösteriyordu. Newport'a varışında beşinci etap zaferini elde ederek, yarışa damgasını vurmuş oldu. Dördüncü etapta kötü ünlü Cape Horn yakınlarındaki zorlukları aşarak, yarışın kendisinine ait olacağını zaten kanıtlamıştı. Filonun Boston'a varışı ile de kupanın kendisi için paketlenmesi gerektiğini gösterdi.

Tüm yelken rekorlarının onaylanmasından sorumlu olan Dünya Yelken Hız Rekoru Konseyi'nın (WSSRC:World Sailing Speed Record Council) 1989 yılından beri başkan yardımcısı ve 2000 yılından beri başkanı olan Sir Peter Johnson (GBR)'ın sağlık durumu nedeniyle başkanlıktan ayrılması sonrasında Nisan ayı sonunda konseye yeni bir başkan seçildi. Claude Breton (FRA) Sir Peter'in yerini doldurmak üzere oybirliği ile seçildi. Sir Peter, kanserle uzun süren mücadelesinde 24 Mayıs 2003'te Lymington, Büyük Britanya'daki evinde yenik düştü.

Özürlü Yelkenciler Bu sırada, güney yarıkürede sürmekte olan başka bir dünya rekoru denemesi dünya medyasının dikkatini hızla üstüne çekti. Şiddetli bir dislektik olan David Pescud (AUS), özürlü denizcilerden oluşan bir ekip ile resmi olmayan Avustralya çevresi rekorunu kırmak üzere "Kaz" adlı Lyons' 54 teknesi ile yola çıkmıştı. Sorunlu bir çıkıştan sonra, "Özürlü Yelkenciler" şeytanın bacağını kırdılar ve 37 günün biraz üzerinde bir zaman sonra Sydney'e geri dönerek rekordan yedi gün eksiltmeyi başardılar. Bu rekor WSSRC tarafından da onaylanarak resmi hale geldi.
(Çevirenin notu: disleksiya (dyslexia): yazı tanıma ve anlama ile belirlenen öğrenme bozukluğu)

Bu dönemde kırılan bir başka rekor da, 150 yıldan beri "Sea-Witch" tarafından elde tutulan Hong Kong'dan New York'a Çin Çay Ticareti Clipper Gemi Yolu rekoru oldu. Great America II adlı trimaranları ile 74 günlük eski rekordan iki gün traşlayan Rich Wilson ve Rich du Moulin, yolculukları adına bir eğitim programı geliştirerek, Manhattan'daki devasa karşılamaya gelene kadar 360,000'in üzerinde çocukla uydu aracılığı ile iletişim kurdular.

Bu arada, Ellen Macarthur (GBR), İngiliz "kendi işini kendin yap" mağazası "B and Q" sponsorluğunda, yeni dev bir 75 feet trimaran ile tek başına bazı yelken rekorlarını kırma planları olduğunu açıkladı.

ISAF, Nisan ayında sporumuzdaki bazı sporcuların kişiliklerini ve biyografilerini tanıtan bir dizi makaleyi sizlere ulaştırdı. Bunların tümünü görmek için bu bağa tıklayın. Mart ayındaki ISAF Kural 42 seminerinin ardından, kuralın tüm dünyada aynı şekilde uygulanmasını pekiştirmek üzere, yeni ISAF Juri El Kitabı ISAF web sitesinde yayınlandı.

Kural 42 üzerindeki çalışmalarını sürdüren ISAF, Yelken Yarış Kuralları (RRS:Racing Rule of Sailing) 42'yi açıklamak ve jüri üyelerinin RRS 42'yi tüm dünyada tutarlılıkla uygulamalarını kolaylaştırmak üzere bazı yorumları yayınladı. Aynı zamanda, ISAF Semineri ardından ilk ulusal Kural 42 Semineri Polonya'da düzenlendi.

ISAF websitesinin süregiden güncellenmesi Yelken Yarış Kuralları mikrositesinin açılması ile sürdü.

Optimistler Uluslararası Optimist Birliği (IODA:International Optimist Dinghy Association), son aylarda altı yeni ülkenin optimist filolarını kurmaya ya da geliştirmeye başlamalarıyla IODA geliştirme programının güçlenmekte olduğunu duyurdu. Polonya Optimist Birliği'nin yapmış olduğu sponsorluk anlaşmasının bu spor dalında son aylarda yapılmış en iyi anlaşma olduğu özellikle vurgulandı.

Geleneksel olarak Mayıs ayında yapılan ISAF Yıl Ortası Toplantıları, 2003'te Norveç'te yapıldı. Gündemde 2002 Yıllık Konferansı'ndan aktarılan değişik konular vardı. Tartışılan konulardan birisi "Yelkenciliğe Bağlanın" adlı, spordaki anahtar kişi ve kurumları yelkenciliği tanıtmak, spora yeni başlayanları teşvik etmek ve mevcut kişileri elde tutmak amaçlarıyla biraraya getirmeyi hedefleyen yeni bir girişimdi. Tartışılan diğer konular arasında 2004 Olimpik Oyunları ile ilgili değişiklikler, rüzgar sörfü değerlendirme olayı ile 2008 Olimpik Oyunları için yeni ekipmanın belirlenmesi, Kıta Birlikleri'nin ve Atletler Komisyonu'nun kurulması bulunuyordu.

Jan Linge Bu yılın toplantıları, ISAF Beppe Croce Trofesi'nin yelken sporuna üstün katkılarından dolayı, Soling ve Yngling tasarımcısı Jan Linge (NOR)'ye verilmesi ile aynı zamana rastladı. Jan'a ödülü Norveç'teki gölkıyısı evinde düzenlenen duygu dolu bir törenle ISAF Onur Başkanları Norveç Kralı Majesteleri Kral Harald ve Majesteleri Kral Constantine tarafından verildi.

Nitin Mongia Lightning Şampiyonası Nisan ve Mayıs'ta belirlenen bir dizi Dünya Şampiyonu daha vardı. Goa'da yedi yarıştan beşini kazanan Nitin Mongia, bir de dünya rekoru kırarak ilk Hintli OK Dünya Şampiyonu oldu. Miami'deki Lightning Dünya Şampiyonası'nda Tito Gonzalez, Jay Lutz ve Claus Ingel (CHI) çekişmeli bir final sonunda yalnızca bir puan farkla şampiyon oldular.

Yeni Dünya Soling Şampiyonluğunu 20 puan farkla kazanan Ukraynalı yelkenciler Sergey Pichuguin, Sergey Timokov ve Dimitryi Yarovoy Macaristan'da Balaton gölünde taçlandılar.

Birkaç ağır ISAF Sınıf 1 eş tekne yarışının - Kongre Kupası, Rolex Bayanlar Yarışı, Fransız Ulusal Şampiyonası gibi - olduğu bu dönemde, 27 Mayıs'ta açıklanan ISAF Dünya Eş Tekne Sıralaması'nda ilginç hareketlenmeler olacağı belliydi. America's Cup nedeniyle eş tekne yarışlarından uzak kalan Ed Baird (USA) ve James Spithill (AUS) gibi denizcilerin sıralamanın üstlerinden düşmeleri de bu hareketleri pekiştiriyordu.

Bu yazı, Uluslararası Yelken Federasyonu'nun (ISAF) 2003'te Yelkencilik olaylarını özetleyen "2003 - A YEAR IN REVIEW" başlıklı yazılarından seçilerek Türkçe'ye çevrilmiştir.
Çeviren: Anıl Çivi, anilcivi@yelkenli.com

Yazının etkileşimli özgün şekli: http://www.sailing.org/makingwaves/YearInReview/03_Issue2.asp

marinamap - Denizcilik Arama Motoru

yelkenli.com   Ana Sayfa

Site Meter